iPhone’y to od lat nie tylko symbol wysokiej jakości wykonania i dobrze zoptymalizowanego oprogramowania, ale również świetnego wyglądu. Od lat to właśnie kolejne generacje iPhone’ów wyznaczają trendy wzornicze smartfonów na dany rok.

Istnieje kilka sposobów na zachowanie perfekcyjnego wyglądu iPhone’a i zapewnienie mu bezawaryjnego działania przez długi czas. Dzięki temu będziesz mogła/mógł cieszyć się wyglądem niczym po wyjęciu nowego smartfona z pudełka, uniknąć naprawy iPhone’a w serwisie (sprawdź ceny) oraz… dobrze zarobić, gdy zechcesz go sprzedać.

1. Ekran

Szybka chroniąca ekran to jedno z najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne części każdego smartfonu. Łatwo się rysują i tłuką. Dobrym rozwiązaniem na różnej maści uszkodzenia ekranu są akcesoria ochronne takie jak folie lub szkła hartowane.

Folia nie zapewnia jednak ochrony przed niczym więcej niż rysami. Przed upadkami np. na chodnik zdecydowanie lepiej ekran ochroni hartowane szkło o wysokiej twardości.

Dobrym zwyczajem jest unikanie noszenia iPhone’a w tej samej kieszeni spodni czy torebki, w której znajdują się także klucze czy monety.

2. Obudowa

Sama obudowa iPhone’a, mimo że wykonana z metalu, jest również narażona na porysowania i obicia.

Dla jej ochrony warto stosować ochronne pokrowce. Na rynku istnieje wiele wariantów ochronnych etui. Jedne bardziej, inne mniej zmieniają wygląd iPhone’a, co pozwali Ci wybrać coś pod kątem własnego gustu.

Różny jest też stopień ich ochrony. Gumowy pokrowiec ochroni tył smartfonu przed zarysowaniami, ale niczym więcej. Futerał typu portfel ochroni zarówno przód jak i tył iPhone’a, także przed upadkiem. Nie ochroni jednak przed skutkami zalania. Pancerne etui ochroni przed niemal wszystkim, kosztem jednak jest znacznie większa waga i grubość telefonu.

Najlepszym sposobem jest posiadanie kilku pokrowców i używanie ich zależnie od okazji. W pracy czy domu wystarczyć może gumowy jelly case, podczas np. rowerowej wycieczki po górach lepiej sprawdzi się pancerne etui.

3. Gniazda

Gniazdo ładowania oraz, występujące w starszych modelach iPhone’ów, złącze słuchawkowe mini jack to elementy mocno narażone na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia.

Warto od czasu do czasu przeczyścić je przy użyciu patyczka do uszu delikatnie nasączonego alkoholem lub po prostu przedmuchać.

4. Bateria

Stosowane w iPhone’ach akumulatory litowo-jonowe zachowują pełną sprawność do około 300 cykli ładowań. Później ich pojemność się zmniejsza, czego efektem jest krótszy czas działania na jednym ładowaniu.

O sprawność baterii w iPhone można zadbać na kilka sposobów.

Pierwszym jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu naładowania. Ogniwa litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane do 0%. Zalecany poziom naładowania akumulatora wynosi od 20% do 80%.

Nie bój się więc podładowywać baterii! Mówienie o tym, że baterii nie wolno podładowywać bierze się z czasów sprzed kilkunastu lat, gdy stosowane były akumulatory niklowo-wodorkowe. Ich wadą był tzw. efekt pamięci. Inaczej mówiąc – im częściej były ładowane, tym krócej działały.

Akumulatory litowo-jonowe nie mają efektu pamięci. Ich pojemność zmniejsza się wraz z upływem cykli ładowania.

Nie narażaj także baterii swojego iPhone’a na ekstremalne temperatury. Latem iPhone nie powinien leżeć np. na plaży na kocu w pełnym słońcu. Zimą lepiej trzymaj go w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Nie zapominaj również o nieużywanym iPhone. Jeśli trzymasz w szufladzie nieużywany smartfon, naładuj go do poziomu 50%. Pozwoli to baterii na stopniowe zużywanie energii, dzięki czemu się nie zepsuje. Tę czynność należy powtarzać co pół roku.

5. Ładowanie

Sprzęt Apple najlepiej ładować jest przy pomocy oryginalnych akcesoriów Apple lub takich z certyfikatem Made for iPhone/iPad/iPod (Mfi).

Stosowane w certyfikowanych złączach Ligtning chipy, np. NX20P3 chronią urządzenie przed skokami napięcia i odwrotną polaryzacją. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo układu ładowania U2.
Bezpieczne korzystanie ze smartfona to nie tylko możliwość cieszenia się jego świetnym wyglądem. To także dobry sposób na wysoki zarobek w przypadku sprzedaży iPhone’a. To również świetny sposób na oszczędność pieniędzy. Dobrze użytkowany iPhone to smartfon, który przez bardzo długi czas nie będzie wymagał naprawy w serwisie Apple.