Czy denerwuje Cię, że Twój smartfon krótko działa? Masz dość podładowywania go w ciągu dnia? Nie chcesz bez przerwy nosić nieporęcznego powerbanku? Nie jesteś jedyna/y! Coraz większe ekrany o wysokiej rozdzielczości, coraz wydajniejsze aplikacje, coraz więcej synchronizowanych danych… Te i inne czynniki decydują o skróceniu czasu działania smartfonu na jednym ładowaniu.

W niniejszym poradniku pokażemy jak wydłużyć czas działania baterii w smartfonie na jednym ładowaniu. Dzięki temu unikniesz noszenia ładowarki czy powerbanku oraz sprawisz, że ewentualna wymiana baterii jeszcze długo nie będzie potrzebna.

Słowem wstępu…

Nim przejdziemy do konkretnych porad dotyczących wydłużenia czasu pracy baterii, sprawdźmy czym owe baterie są.

To na pewno bateria?

Każdy smartfon oraz inne przenośne urządzenia elektroniczne posiadają ogniwo, dzięki któremu mogą działać przez określony czas bez konieczności korzystania z prądu z gniazdka sieciowego. Ogniwa te nie są jednak bateriami lecz akumulatorami. Na czym polega różnica?

Baterie, np. alkaiczne to ogniwa, których się nie ładuje. W wyniku reakcji chemicznych produkują energię zasilającą urządzenie. Z czasem się zużywają, czego skutkiem jest ich wyrzucenie.

Akumulatory zaś to ogniwa gromadzące energię elektryczną, którą zużywają w celu zapewnienia działania urządzenia. Gdy akumulator się rozładuje, może zostać naładowany ponownie. Ilość ładowań, po których się zużywają jest różna. Zwykle jest to kilkaset tzw. cykli ładowania, po których akumulator wymaga wymiany.

Ze względu jednak na powszechność używania terminu bateria w odniesieniu do akumulatorów urządzeń mobilnych, my także będziemy stosować to określenie.

Jakie akumulatory są stosowane w smartfonach?

Batera iPhone, Samsung, Huawei i zdecydowanej większości innych współczesnych urządzeń elektronicznych ogniwa to akumulatory litowo-jonowe. Technologia ta zastąpiła akumulatory nikolowo-wodorkowe, które stosowano na przełomie wieków w klasycznych telefonach komórkowych.

Ogniwa litowo-jonowe mają pewne cechy charakterystyczne, dzięki którym zdobyły tak wielką popularność wśród producentów sprzętu elektronicznego.

Dzięki większej gęstości są znacznie bardziej pojemne, co przekłada się na dłuższy czas działania.

Umożliwiają również szybsze ładowanie niż w przypadku ogniw niklowo-wodorkowych.

Kolejną zaletą jest również brak efektu pamięci. Objawia się on tym, że często podładowywana bateria zaczynała działać coraz krócej. W przypadku ogniw litowo-jonowych efekt pamięci nie występuje, a zużywanie się takiego akumulatora mierzy się w cyklach ładowania.

Baterie litowo-jonowe nie wymagają ponadto rozładowania nowej baterii do 0%. Wręcz przeciwnie, ten rodzaj ogniw bardzo tego nie lubi!

Jak wydłużyć działanie baterii w smartfonie?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym bateria w Twoim telefonie będzie działała dłużej.

1. Modyfikacja ustawień systemowych

Jednym z najbardziej zasobożernych komponentów każdego smartfonu jest ekran. Duża przekątna, wysoka jasność i rozdzielczość. To czynniki skracające czas działania smartfonu.

Zmniejszenie jasności ekranu, skrócenie czasu automatycznego wygaszania, włączenie automatycznej jasności oraz zmniejszenie rozdzielczości bez wątpienia wydłużą działanie smartfonu.

Także wyłączenie nieużywanych aktualnie modułów łączności takich jak WiFi, hotspot czy Bluetooth może zwiększyć długość działania akumulatora.

2. Deinstalacja niepotrzebnych aplikacji

Być może są aplikacje, z których korzystasz rzadko albo wcale i dawno o nich zapomniałaś/eś. Wiele z nich może zupełnie niepotrzebnie zabierać energię akumulatora.

3. Nie rozładowuj do końca

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, akumulatory litowo-jonowe nie lubią być rozładowywane do zera. Najrozsądniej jest ładować je przy 15-20% mocy.

4. Utrzymuj odpowiedni poziom naładowania

Ze względu na wspomniany wyżej brak efektu pamięci akumulatory litowo-jonowe mogą być często podładowywane. Zalecany poziom naładowania baterii wynosi 80-90%.

5. Korzystaj z ładowarki dołączonej do zestawu

Używanie oryginalnej ładowarki to pewność ładowania z szybkością i napięciem przeznaczonym dla baterii tego, konkretnego modelu smartfonu.

6. Podładuj nieużywany sprzęt

Nie zapomnij o smartfonie, który leży w szufladzie. Najlepiej jest naładować go do poziomu 50%. Da to baterii zasób mocy do stopniowego, powolnego rozładowywania się. Dzięki temu bateria może pozostać nieużywana nawet do pół roku.

7. Unikaj wysokich temperatur

Baterie źle znoszą nie tylko pełne rozładowywanie, ale także ekstremalne temperatury. Zarówno upały jak i mrozy mogą przyczyniać się do ich usterek. Latem więc nie zostawiaj smartfonu na pełnym słońcu, np. na plaży. Zimą zaś trzymaj go np. w wewnętrznej kieszeni kurtki.
Warto stosować powyższe sposoby celem wydłużenia czasu działania baterii. Dzięki temu możesz uniknąć kosztownej, zbyt wczesnej wymiany smartfonu. Tym niemniej, jeśli Twój smartfon krótko działa, przed wymianą smartfonu rozważ właśnie wymianę baterii ze względu na koszta. Tyczy się to zwłaszcza smartfonów z segmentu premium. Wymiana baterii iPhone 6s, nieco strarszych generacji samsungów  takich jak S7 i S8 czy smartfonów Sony, LG lub Huawei może przywrócić satysfakcjonującą funkcjonalność nadal dobrego przecież sprzętu.