Wygląd. Rozdzielczość ekranu. Szybkość działania. Ilość pamięci. Cena. Lwia część użytkowników, wybierając smartfon zwraca uwagę na te właśnie cechy. Jest jednak jeszcze jeden ważny komponent naszych smartfonów – głośniki. Nie sposób w jednym artykule zmieścić opisać wszystkie głośniki wszystkich producentów. Przyjrzyjmy się więc jaką ewolucję przeszły głośniki w iPhone’ach na przestrzeni ostatnich kilku lat.

iPhone 6S

Naszą podróż w czasie zacznijmy od modelu 6S. Dlaczego akurat od niego? Ponieważ jest to model wyjątkowy z dwóch względów. Jest to bowiem ostatni model iPhone’a z pojedynczym głośnikiem. Umieszczono go w prawym dolnym rogu obudowy. Zabieg ten miał na celu zapobieżenie zasłaniania głośnika, w czasie gdy użytkownik np. oglądał film trzymając smartfon w rękach.

Skoro jesteśmy w temacie audio, nie sposób przy okazji nie wspomnieć o drugim względzie, który uczynił ten model wyjątkowym. iPhone 6S jest ostatnim modelem smartfonu Apple wyposażonym w gniazdo słuchawkowe mini jack.

iPhone 7

Przełomowy model w portfolio Apple. Pierwszy bez złącza słuchawkowego mini jack. A także pierwszy wyposażony w głośniki stereo. Jeden z nich jest umiejscowiony na spodzie smartfonu, drugi w jego słuchawce. Wraz z pojawieniem się głośników stereo użytkownicy odczuli znaczną poprawę jakości dźwięku. Większa jego głębia przyczynia się do większej immersji, np. podczas oglądania filmów.

iPhone 8 oraz iPhone X

Kolejne generacje smartfonów od Apple zmieniły co nieco także w dziedzinie audio. Poprawiono w nich głębię sceny, słyszalność niskich i wysokich tonów oraz głośność. Jeśli Apple mówi prawdę, to aż o 25%.

Co ciekawe, mimo prezentacji w tym samym czasie, głośniki między modelami 8 i X nieznacznie się od siebie różnią.

Te w iPhone 8 mają grają z większą rozpiętością tonalną oraz głośniej. Głośniki z iPhone’a X charakteryzują się z kolei większą spójnością poszczególnych tonów oraz większą liczbą wyraźnie słyszalnych średnich i niskich tonów.

iPhone XR, XS oraz XS Max

W tych modelach głośniki umieszczone są ponownie na dolnej krawędzi obudowy oraz nad wyświetlaczem. Apple zdecydował się na poprawę głośności głośnika znajdującego się nad ekranem, dzięki czemu stał on się niemal tak samo głośny jak głośnik dolny.

Sam dźwięk stał się jeszcze bardziej przestrzenny i dynamiczny niż w iPhone X.

Tak wygląda krótka charakterystyka głośników iPhone’ów. Podobnie jak ekrany czy aparaty, głośniki iPhone’ów uchodzą za jedne z najlepszych w świecie smartfonów. Ciekawe jakie zmiany w technologii audio przyniosą kolejne generacje smartfonów Apple.